adambg
 


התאחדות ג'יקישין ג’ו ג’יטסו ישראל

 


הג’ו ג’יטסו היא אומנות לחימה יפאנית עתיקה הכוללת טכניקות חמושות ולא חמושות.        יש המייחסים את הג’ו ג’יטסו למקורות יפאנים עתיקים ומקוריים שלפני למעלה מ 2000 שנה. ויש המיחסים אותו ל”שירובי אקיאמה" חלוץ הג’ו ג’יטסו במאה ה 17, שנסע לסין ובמהלך לימודי הרפואה למד שם אומנויות לחימה. משחזר ליפאן לימד שיטת לחימה זו.

תקופה זאת ביפאן הייתה תור הזהב לאומנויות לחימה, ובפרט לאומנויות לחימה בידים ריקות. מכיוון שנאסר השימוש בחרבות ע"י שלטון ה"שוגונים". תקופה זו אופיינה בסיום מלחמות אזרחים, ובהתקלויות אלימות ע”י מפירי חוק ופושעים שנקראו “רונין”.

הג’ו ג’יטסו תפס אז והיום מקום של כבוד בין כל אותן אומנויות הלחימה.

חיי הציביליזציה פינקו את האדם ונטלו את חושו הטבעי לקרב ולהתמצאות במצבים קשים ומסוכנים. במקרה של התנגשות "בלתי תרבותית", ומה גם עם יריב העדיף מבחינה גופנית, עלול איש התרבות להתבלבל ולהיכנע מיד מרוב פחד. ואפילו ישיב מכות לתוקפו- יעשה זאת בלי סדר ומשטר, בלי לפגוע נכון ומתוך בזבוז כוחו. הג'ו ג'יטסו משמש לאדם תריס בפני מצב כזה. הבקיאות בתרגילי ההתגוננות וההתאמנות בהם מחסנות את הגוף, מחזקות את השרירים והמפרקים, מנחילות סבלנות וזריזות. היודע אותם נעשה בטוח יותר בכוחו, משתלט על המצב במהרה ויודע להגיב נכון. הוא גם יודע למצוא את התכסיס הראוי להכריע בו את המתנפל וללמדו לקח. אין הגזמה בדעה, שהג'ו ג'יטסו מאפשר לחלש להתגבר על חזק ממנו, ולא בכדי הוכנסה בכל העולם תורה זו בתכנית האימון בצבא ובמשטרה. הואיל והג'ו ג'יטסו הוא בי"ס מעולה לרכישת בטחון עצמי, אומץ לב וכושר התגוננות, רצוי שכל אדם מן הישוב יסגל לו את התרגילים האלה.

הג’ו ג’יטסו פירושו: ג’ו - רך, גמיש, עדין.   ג’יטסו- אומנות, טכניקה, כישרון.

אך לבל תטעו אין המשמעות רכות הלחימה אלא רכות בתנועה ובזרימה.            השיטה היא שיטת התגוננות, המתבססת לא על הכוח הגופני הגס בלבד, אלא על הכושר להיחלץ בכל תנאי מסכנה, ולהתגבר על המתקיף באמצעות טכסיסים מסוימים ופגיעה במקומות הרגישים שבגוף היריב. האומנות כוללת מאות תפיסות ומכות שונות. חשיבותה של התגוננות זו היא קודם כל באפשרות להיחלץ מסכנת מתקיף המשתמש בכוח גופני, ולפעמים בנשק קר כגון מקל וסכין, אף אם המתקיף עולה על המתגונן בכוחו ובקומתו. אולם המתגונן צריך להיות רגיל גם בתרגילי התקפה, כדי לגמול למתקיף כרשעתו וליטול ממנו את החשק לחזור על התנפלותו. הג'ו ג'יטסו היא איפוא תורת התגוננות והתקפה גם יחד, ונשקה - הגפיים.

אומנות הג’ו ג’יטסו מתמחה בטכניקות של: בריחים, הטלות , חניקות, נעילות מיפרקים, מנופים ולחיצות .

אומנות זו כוללת:    - הטלות וזריקות   - תנועה זרימה והרמוניה של הגוף והנפש.  - בעיטות, בלימות, אגרופים וקרבות “מגע מלא” .

כמו כן נעשה שימוש והגנה מפני כלי נשק : סכינים, מקלות, חגורות, נונצ’אקו ועוד.

האומנות מקנה:        -  ביטחון עצמי       -  כושר גופני          -  משמעת עצמית             -  קואורדינציה

- בגילאי  5-8 התלמידים לומדים בעיקר תרגילי הגנה ותרגילי ג’ו ג’יטסו בסיסים כאשר הדגש הוא על הג’ודו.

- מגילאי 8 והלאה מתחיל הדגש על הג’ו ג’יטסו משום מורכבותו, המיומנות הרבה והשליטה הנדרשת.

- ההתקדמות בשיטה זו היא ע”פ חגורות:

לבן, צהוב, כתום, ירוק, כחול, חום, שחור. כאשר בדרגת השחור קימים דאנים (דאן= צעד ביפאנית).

במסגרת האימונים מתקימים גם: -   מחנות אימונים בינלאומיים  -  אליפויות אזוריות   -  אליפויות ארציות

צורת הקרב באליפויות מוגבלת בחוקים מכונה ג'יאו דו. המתחרים מחולקים לפי משקל גופם. הקרב נמשך

כ 2 דק' כאשר במהלכו על המתחרה להכניע את היריב ולנטרלו באמצעות טכניקה מותרת שתביא לאיפון.

 

****         לאחר סקירה זאת האם את/ה עדיין מתלבטים?     מהרו להרשם !!!!!!!

 

אדם בן גיגי מדריך ג'יוג'יטסו מוסמך .                                                                          נייד: 0526326644

 

נשמח לראותכם לשיעור ניסיון  !!!!!!
*הכתבה נכתבה ע"י רמי ששון.
הוספת תגובה

1 תגובות לכתבה
1. KjXMsTDRrWLbDal Molly (משתמש/ת אנונימי/ת) 2011/12/23 13:13
חשבון משתמש
שלום אורח/ת

התחבר | משתמש חדש

חברים

איל אנגלמאיר (40)
מכבי חיפה!!! (32)
or_rubin (30)
האם שמעת על אומנות הלחימה ג'יו ג'יטסו?